[photogallery/photo00000031/real.htm]

Η ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΗΝ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ

Στις 7 Νοέμβρη πήγαμε με το σχολείο μας στην Πολεμική Αεροπορία της Λάρισας. Εκεί είδαμε πολλά αεροπλάνα μικρά και μεγάλα και μερικά απ’ αυτά είχαν πετάξει στον πόλεμο το 1940. Επίσης, είδαμε γεννήτριες, μηχανές αεροπλάνων, στολές και μάσκες που φοράνε οι πιλότοι, ρουκέτες και πυραύλους που έχουν τα αεροπλάνα και είδαμε από δύο αεροπλάνα το εσωτερικό τους. Ήταν πολύ ωραία η εκδρομή και εύχομαι να ξαναπάμε γιατί πέρασα καταπληκτικά!!!

Από το μαθητή της ΣΤ΄τάξης

Του 1ου Δημοτικού Σχολείου Λεπτοκαρυάς

Γιώργο Κατράνα

ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ

Στις 7 Νοεμβρίου του 2011 με το 1ο Δημοτικό Σχολείο Λεπτοκαρυάς επισκεφτήκαμε την 110 Πτέρυγα Μάχης Λάρισας.

Εκεί είχε πάρα πολλά μεγάλα και όμορφα αεροπλάνα. Είχε βόμβες αεροπλάνου, έναν κινητήρα, πολλές ρουκέτες και ένα πολυβόλο.

Μετά από λίγο πήγαμε να δούμε δύο μεγάλα αεροπλάνα, πώς ήταν από μέσα. Το πρώτο αεροπλάνο ήταν μονοθέσιο και είχε πολλά κουμπιά, ενώ το δεύτερο ήταν διθέσιο αλλά και εκείνο είχε πολλά κουμπιά.

Ήταν μια ωραία και αξέχαστη εκδρομή!

Άλκης Ντραγκότι

Μαθητής της ΣΤ΄τάξης