ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Την Τετάρτη 15/05/2013 πραγματοποιήθηκε, με επιτυχία, ημερίδα με θέμα «Βότανα και αρωματικά φυτά: η θεραπευτική δύναμη της φύσης στον κήπο μας» από το Κ.Δ.Β.Μ.Π.Α Ανατολικού Ολύμπου, σε συνεργασία με τον Πολιτιστικό Σύλλογο Γυναικών Λεπτοκαρυάς, στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Λεπτοκαρυάς.
Η ημερίδα απευθυνόταν σε ενήλικες της τοπικής κοινωνίας. Στόχος της ήταν οι συμμετέχοντες να γνωρίσουν τις θεραπευτικές και όχι μόνο ιδιότητες των βοτάνων. Περιλάμβανε εισηγήσεις για τα αρωματικά και φαρμακευτικά φυτά που μπορούμε να καλλιεργήσουμε στο μπαλκόνι μας, πληροφορίες για το πώς τα βότανα προλαμβάνουν και βοηθούν στη θεραπεία ασθενειών και ιδέες και προτάσεις για την ενίσχυση της τοπικήςοικονομίας.
Συγκεκριμένα δόθηκαν αναλυτικές οδηγίες για το πως πρέπει να φυτεύονται τα βότανα και αρωματικά φυτά, τις γλάστρες που πρέπει να χρησιμοποιούνται, πως επιλέγονται τα φυτά, πως γίνεται η συλλογή φύλλων, τρόπους (συνταγές) φυσικής καταπολέμησης ζιζανίων. Έγινε μια ιστορική αναδρομή για τη χρήση των βοτάνων ως θεραπευτικό μέσο , πως γίνεται η συντήρηση τους (αποξήρανση, αποθήκευση,) πως χρησιμοποιούνται (αφέψημα, έγχυμα κ.λ.π),οι ευεργετικές ιδιότητες κάποιων βοτάνων (δυόσμος, δενδρολίβανο, μαντζουράνα, μελισσόχορτο κ.ά) και οδηγίες για τα αιθέρια έλαια. Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με μια παρουσίαση σημαντικών πληροφοριών για νέους καλλιεργητές αρωματικών και φαρμακευτικών φυτών καθώς και προτάσεων για την αξιοποίηση τους στον τομέα του τουρισμού.
Η εκδήλωση περιλάμβανε έκθεση με φωτογραφίες και χρήσιμες οδηγίες για τη χρήση των βοτάνων και προβλήθηκε ένα βίντεο με τη δημιουργία του βοτανόκηπου στις εγκαταστάσεις του Κ.Δ.Β.Μ.Π.Α Αν. Ολύμπου από το 8ο ΣΕΚ Επανομής. Επίσης οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να δουν, να μυρίσουν, να αγγίξουν πολλά είδη φυτών , αποξηραμένα βότανα και αρωματικά φυτά, σπόρους και σαπούνια, τα οποία στη συνέχεια τους προσφέρθηκαν
Το Κέντρο Δια Βίου Μάθησης για το Περιβάλλον και την Αειφορία Ανατολικού Ολύμπου ευχαριστεί θερμά τη γεωπόνο κ. Γιάννα Αντωνιάδου, προϊσταμένη του κέντρου «Δήμητρα » για την ενδιαφέρουσα εισήγηση της, τον Πολιτιστικό Σύλλογο Γυναικών Λεπτοκαρυάς για την συνεργασία του, τον κ.Μυλωνέρο Ιωάννη , Διευθυντή του 1ου Δημ.Σχολείου, για την παραχώρηση της αίθουσας για την πραγματοποίηση της εκδήλωσης, τον κ.Χατζηιωάννου Παναγιώτη (φυτώριο στη Λεπτοκαρυά) , την κ. Μάντζιου - Καραλή (φυτώριο στον Κορινό) και τον κ.Γρηγοριάδη Άλκη (βοτανοπωλείο στο Λιτόχωρο) για την προσφορά τους σε φυτά και αποξηραμένα βότανα.

Προσεχώς θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του κέντρου kpeanol.gr όλο το υλικό της εκδήλωσης
Η Παιδαγωγική Ομάδα